آموزش نسخه خوانی در داروخانه آموزش نسخه خوانی در داروخانه

پکیج آموزشی اصول نسخه خوانی در داروخانه به همراه صد ها نمونه نسخه آموزشی

آموزش دستیار دندانپزشک

برگ‌ها و گل‌های خشک‌شده گیاه شاهدانه، ماری‌جوانا نامیده می‌شود. رزین خشک‌شده گل‌های سرِگیاه شاهدانه، حشیش نام دارد.
برگ‌ها و گل‌های خشک‌شده گیاه شاهدانه، ماری‌جوانا نامیده می‌شود. رزین خشک‌شده گل‌های سرِگیاه شاهدانه، حشیش نام دارد. این دو ترکیب عموما به واسطه اثرات توهم‌زایی که دارا هستند مورد مصرف قرار می‌گیرند. گیاه شاه دانه تنها کاربری به عنوان ماده‌ای توهم‌زا نداشته و به عنوان دارو در کنترل استفراغ ناشی از داروهای ضدسرطان و تحریک اشتها در بیماران مبتلا به ایدز استفاده می‌شود.

چه علائمی در فرد مصرف‌کننده بروز می‌کند؟

مسمومیت ناشی از شاهدانه به دو شکل حاد و مزمن است. در مسمومیت حاد هم اثرات روانی و هم جسمی دیده می‌شود. اثرات روانی با بی‌خوابی، نشئگی، افزایش درک حسی، بدبینی، جنون، اختلال زمان و مکان و احساس غیرواقعی بودن نمود دارد. خطر واقعی مسمومیت حاد زمانی است که فرد مهارت حرکتی و قضاوت خود را از دست داده و در همین زمان اقدام به رانندگی یا مجادله با دیگران می‌کند. اثرات جسمی در مسمومیت حاد شامل افزایش ضربان قلب، قرمزی ملتحمه چشم، افت فشارخون در حین تغییر وضع بدن، اختلال در هماهنگی عضلات، لرزش، ضعف، افزایش اشتها و احتباس ادراری می‌شود. تنگی نفس و درد قفسه سینه ممکن است ایجاد شود، ولی بندرت کشنده است.

آیا حشیش هم اعتیاد دارد؟

وابستگی به دارو در افرادی که مصرف طولانی‌مدت دارند، دیده می‌شود. با مصرف نکردن، علائم وابستگی بروز می‌کند که شامل اختلال خواب، تحریک‌پذیری، کاهش اشتها، تهوع و بی‌قراری است که با مصرف دوباره علائم برطرف می‌شود. افرادی که در زمان‌های طولانی اقدام به مصرف می‌کنند نسبت به اثرات آن تحمل پیدا کرده و دائم میزان مصرفی را افزایش می‌دهند.

روشی برای اثبات مصرف حشیش

آزمون‌های ادراری معیار نامناسبی برای شناسایی مسمومیت است، چرا که در افراد غیرحرفه‌ای که به طور تصادفی مصرف کرده‌اند، روزها می‌تواند مثبت باشد و در معتادان حرفه‌ای می‌تواند تا هفته‌ها پس از آخرین نوبت مصرف آن مثبت باقی بماند. بنابراین آزمون مثبت دال بر مصرف در چند ساعت قبل نیست.

نحوه برخورد با فردی که حشیش مصرف کرده

به عنوان فردی که با فرد مسموم با ماده توهم‌زا برخورد دارید، باید این نکته را در ذهن داشته باشید که به دلیل توهمات ناشی از دارو ممکن است فرد برای خود یا اطرافیان آسیب‌رسان باشد. بنابراین اولین اقدام توجه به این موضوع است که فرد تصمیم به آسیب دارد یا نه؟ دوم این‌ که، آیا وسیله (چاقو) یا موقعیتی (سقوط از بلندی) برای آسیب وجود دارد؟ سوم این‌ که، آیا امکان تغییر در شرایط وجود دارد و در مواجهه با بیمار دچار توهم مواظب خودتان باشید.

برای آرام‌سازی بیمار گاهی تنها لازم است که به وی اطمینان خاطر بدهید که شرایطی را که طی می‌کند از عوارض مصرف مواد است و خودبه‌خود بهبود می‌یابد. اگر بیمار بی‌قراری زیاد دارد، لازم است برای کنترل علائم با دارو، به بیمارستان منتقل شود. در این شرایط حتما از اورژانس 115 کمک بگیرید.

در افرادی که دچار تنگی نفس و درد قفسه سینه شده‌اند باید سریع به بیمارستان منتقل شوند، چراکه ممکن است نیازمند بررسی فوری و حتی بستری در بخش مراقبت‌های ویژه باشند.

منبع: جام جم / دکتر بهروز هاشمی
آموزش نسخه خوانی ویزه تابستان
تعداد مشاهده : 1154
صفحه اصلی انجمن سایت فروشگاه سایت خرید کارت شارژ تبلیغات کسب درآمد در خانه
آموزش نسخه پیجی در داروخانه