آموزش نسخه خوانی در داروخانه آموزش نسخه خوانی در داروخانه

پکیج آموزشی اصول نسخه خوانی در داروخانه به همراه صد ها نمونه نسخه آموزشی

آموزش دستیار دندانپزشک

 

بهترین راه های ازبین بردن جای زخم و جوش

ماندن جای جوش یا زخم می‌تواند كاملا به زیبایی پوست آسیب بزند و آن را از یكنواختی و یكدستی خارج كند.

 

جوان ایرانی: پوست، عضو زنده بدن است كه دارای چند لایه است. بالاترین لایه پوست اپیدرم است كه از سلول‌های مرده پوست تشكیل شده و سطح پوست را می‌سازد. هر فرد سالم در هر دقیقه حدود ۳۰ هزار سلول پوست مرده‌اش می‌ریزد. با این حال سلول‌های پوست زنده به‌طور مداوم در قسمت زیرین اپیدرم تولید شده و جای سلول‌های مرده را می‌گیرند. منظور از لایه زیر اپیدرم، درم است كه حاوی عروق خونی، اعصاب و لایه چربی است.

 

بعضی از اسكارها آنقدر بزرگ و پهن است كه نه‌تنها زیبایی صورت را خراب می‌كند بلكه آزاردهنده و زشت‌ هم می‌شود. جوشگاه‌ها و اسكارها یك بیماری تلقی نمی​شود ولی می‌توان برای بهبود ظاهر آن اقدام درمانی انجام داد. لیزرهایی كه به‌طور معمول برای رفع اسكار استفاده می‌شود، اغلب لیزرهای دی‌اكسید كربن و اربیوم یاك است كه اپیدرم را بر می‌دارد و لایه‌های زیرین را محكم‌تر می‌كند.

 

حکمای طب سنتی ایران، مصر باستان و همچنین رسول اکرم(ص)در مورد مصرف روغن بنفشه توجه ویژه ای داشته اند و همچنین از برخی از اعمه اطهار در مورد مصرف روغن بنفشه احادیث فراوانی وجود دارد که ما به بعضی از این احادیث اشاره ای خواهیم داشت. حضرت علی(ع)فرمودند : روغن بنفشه را در بینی بچکانید و ... بیشتر بخوانید »


1- کرم ضد آفتاب: استفاده از کرم ضد آفتاب برای کاهش اسکار و جلوگیری از تغییر رنگ پوست (تجمع بیش از حد رنگدانه ها در پوست) لازم است. از کرم ضد آفتاب با SPF 30 و بیشتر استفاده کنید و حاوی روی و یا دی اکسید تیتانیوم (عوامل ضد اشعه ماورای بنفش نوع B و A) باشد. همچنین ماساژ اطراف زخم، از ایجاد برآمدگی روی محل زخم جلوگیری می کند.

 

2- کرم های فانتزی: کرم گران قیمت نخرید. سازندگان بسیاری از کرم های گران ادعا می کنند که این کرم ها به دلیل داشتن ویتامین ای و یا کره کاکائو به بهبودی زخم ها کمک می کنند، در حالی که دلیل محکمی در این رابطه وجود ندارد. برای مرطوب نگه داشتن جای زخم و جلوگیری از خارش آن، به جای استفاده از کرم های گران قیمت، کمی وازلین طبی روی محل زخم بمالید. در مورد اسکارهای برآمده و برجسته نباید از روش جراحی استفاده کرد، زیرا آن ها را بدتر می کند.

 

3- ورق های ژل سیلیکون: گذاشتن یک ورق ژل سیلیکون روی جای زخم در هر روز، ممکن است آن را کمرنگ و محو کند و یا از بدتر شدن آن جلوگیری کند. ورق ژل سیلیکون را می توانید از داروخانه و یا مطب پزشکان متخصص پوست تهیه کنید. از ورق ژل سیلیکون حداقل باید سه ماه استفاده کرد تا بهترین نتیجه را بگیریم.

 

4- کرم پودر: این روش کمک می کند تا اسکارهای تیره مخفی شوند.

تصحیح کننده رنگ پوست

5- تصحیح کننده رنگ پوست یا کانکیلیر (Concealer): یک نوع ماده آرایشی برای مخفی کردن لکه پوستی، سیاهی دور چشم، جای زخم و  ... است (تصویر کناری). کانکیلیری را انتخاب کنید که بیشتر با رنگ جای زخم هم خوانی داشته باشد؛ مثلا اگر جای زخم قرمز است، یک کانکیلیر با ته رنگ سبز انتخاب کنید و یا اگر اسکار شما قهوه ای است، با ته رنگ زرد باشد. اگر رنگ اسکار از رنگ پوست شما روشن تر است، کانکیلیری متناسب با رنگ پوستتان انتخاب کنید. همچنین ضد آب باشد.

 

6- مواد پرکننده (فیلرها) : تزریق فیلرهایی مانند کلاژن یا چربی، فورا اسکارهای فرورفته را از بین می برد. ولی اثر این روش دائمی نیست و باید بعد از مدتی دوباره تزریق شود.

 

7- تزریق استروئیدها (کورتون ها): این روش اسکارهای برآمده را صاف و مسطح می کند، ولی نیاز به یک دوره درمانی طولانی مدت دارد.

 

8- درم ابریژن: در این روش با یک وسیله مخصوص، سطح پوست برداشته می شود و برآمدگی اسکار کم می شود. میکرودرم ابریژن روش کم تهاجمی تری است و اسکارهای سطحی را از بین می برد.

 

9- استفاده از لیزر: لیزر به دو شکل استفاده می شود: یکی اینکه سطح پوست با اشعه لیزر برداشته می شود. دوم اینکه لیزر روی کلاژن لایه میانی پوست اثر می کند، بدون اینکه لایه سطحی پوست برداشته شود.

 

10- عمل جراحی: با روش جراحی نمی توان به طور کامل اسکار را برطرف کرد، بلکه اندازه، عمق و رنگ آن را تغییر می دهند. در مورد اسکارهای برآمده و برجسته نباید از روش جراحی استفاده کرد، زیرا آن ها را بدتر می کند.

 

استفاده از آب لیمو

برای لایه برداری جای زخم و جوش آب لیمو به عنوان یکی از لایه بردارهای طبیعی مشهور است. در طول تاریخ برای درمان و پاک سازی زخم استفاده می‌شده است. آب لیمو حاوی مقادیر زیادی اسید سیتریک بوده که به لایه برداری موثر پوست کمک می‌کند. در مورد جای زخم، اسید مرکبات به از بین بردن لایه‌های بالایی پوست آسیب دیده کمک می‌کند و راه را برای ایجاد پوستی سالم و جدید هموار می‌کند. علاوه براین آب لیمو به نرم کردن بافت‌های سخت که جای زخم و جوش را شکل داده‌اند می‌کند و در نتیجه پاک سازی آن را تسهیل می‌کند. هر روز آب لیمو را در محل مورد نظر مالش دهید. همچنین علاوه بر از بین بردن جای زخم به روشن‌تر و سالم‌تر شدن پوست شما کمک خواهد کرد.

 

منبع: جام نیوز

 

 

آموزش نسخه خوانی ویزه تابستان
صفحه اصلی انجمن سایت فروشگاه سایت خرید کارت شارژ تبلیغات کسب درآمد در خانه
آموزش نسخه پیجی در داروخانه